Migotanie światła (flicker) to szybkie, powtarzające się zmiany jasności światła, które mogą być postrzegane zarówno w sposób świadomy, jak i nieświadomy. Zjawisko to może występować w różnych źródłach światła, w tym w tradycyjnych świetlówkach, niektórych typach lamp LED oraz w ekranach monitorów i telewizorów. Migotanie światła może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak niestabilność napięcia zasilającego, zastosowanie niewłaściwych komponentów w systemach oświetleniowych lub szybkie zmiany w sygnale elektrycznym sterującym źródłem światła.
Wpływ na zdrowie i samopoczucie
- Zmęczenie oczu i dyskomfort wzrokowy. Długotrwała ekspozycja na migające światło może prowadzić do zmęczenia oczu, uczucia pieczenia lub swędzenia oczu, a nawet bólu głowy. To z kolei może przyczynić się do ogólnego poczucia dyskomfortu i zmniejszenia produktywności.
- Bóle głowy i migreny. U osób wrażliwych migotanie światła może wywoływać bóle głowy lub nasilać objawy migreny. Szczególnie osoby predysponowane do migren mogą doświadczać wzrostu częstotliwości i intensywności ataków.
- Zaburzenia koncentracji i zmęczenie. Nieświadoma ekspozycja na migotanie może wpływać na zdolność koncentracji, prowadząc do uczucia zmęczenia i znużenia, co ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy i uczenia się.
- Stres i niepokój. Stałe wystawienie na migotanie światła może przyczynić się do wzrostu poziomu stresu i niepokoju, co negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
- Ryzyko ataków epileptycznych. W rzadkich przypadkach, szczególnie u osób z padaczką fotogenną, szybkie migotanie światła może wywołać ataki epileptyczne.
- Zaburzenia snu. Ekspozycja na migotanie światła, szczególnie przed snem, może zakłócić produkcję melatoniny (hormonu snu) i negatywnie wpływać na jakość oraz rytm snu.
W celu minimalizowania negatywnych skutków migotania światła, zaleca się stosowanie źródeł światła wysokiej jakości z niskim wskaźnikiem migotania, dostosowanie poziomu oświetlenia do aktywności, regularne przerwy podczas pracy przy ekranie, oraz używanie filtrów na ekrany, które mogą redukować migotanie. W odpowiednim dopasowaniu poziomu oświetlenia pomocny będzie system Espirio. Poza pomiarem natężenia rozwiązanie pozwoli także dobrać i kontrolować temperaturę barwową naszego oświetlenia.