Fundament piramidy potrzeb biologicznych

Analizujac piramidę potrzeb biologicznych i jej fundament musimy skupić się na pożywieniu, wodzie i powietrzu.

W przypadku pożywienia przeciętny mężczyzna powinien spożywać 3450 kcal dziennie, a kobieta 2400 kcal. Zakładając, że 1 g żywności dostarcza średnio 4 kcal, oznacza to, że mężczyzna powinien zjeść 862 g żywności dziennie, a kobieta 600 g. Człowiek może wytrzymać bez jedzenia od 8 do 21 dni, jeśli ma dostęp do wody, lub do dwóch miesięcy, jeśli jest dobrze odżywiony i nawodniony przed głodowaniem. Bez jedzenia organizm zaczyna spalać swoje zapasy tłuszczu i białka, co prowadzi do utraty masy ciała, osłabienia mięśni, zaburzeń hormonalnych i obniżenia odporności. Finalnie prowadzi to do śmierci.

Jeśli chodzi o wodę, to dorosły człowiek powinien wypijać średnio od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Według różnych źródeł, człowiek może przeżyć bez wody od 3 do 7 dni. Bez niej organizm ulega odwodnieniu, co może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcji życiowych i śmierci.

Ostatni fundamentalny składnik piramidy biologicznej człowiek to powietrze. Oddychając zużywamy dziennie około 1600 litrów powietrza. Bez treningu możemy wytrzymać nieco ponad minutę bez oddychania, z pewnym treningiem do 3 minut, a ci, którzy ćwiczą pojemność płuc, są w stanie wytrzymać do 5 minut lub więcej. Rekordzistą jest Budimir Buda Šobat, który wstrzymał oddech na 24 minuty i 33 sekundy. Z jednej strony, kontrolowane bezdechy mogą poprawić pojemność płuc, wydolność serca, koncentrację i relaksację. Z drugiej strony, długotrwałe wstrzymywanie oddechu może prowadzić do niedotlenienia, uszkodzenia mózgu, omdlenia, a nawet śmierci.

Znając już wymagania organizmu człowiek w odniesieniu do każdego z opisanych elementów piramidy potrzeb biologicznych możemy zadać sobie pytanie: Jak to jest, że pożywienia potrzebujemy mniej niż 1 kg dziennie, przeżyjemy bez niego nawet 3 tygodnie, a tak wiele uwagi mu poświęcamy? Kontrolujemy jego jakość, źródła pochodzenia, skład, termin przydatności, czy jest ECO, GMO, czy koszerne? Sprawdzamy setki innych parametrów z nim związanych i wydajemy na ten cel ogromną część naszych budżetów. Podobnie jest z wodą. Tylko 2 litry dziennie i dopiero brak dostępu przez tydzień pozbawi nas życia, a wiemy o niej wszystko. Czy twarda, miękka, źródlana, mineralna i w jaki stopniu, jakie ma PH. Filtrujemy ją dodatkowym osprzętem, kupujemy butelkowaną, wszystko to dla dbałości o nasze zdrowie. Równocześnie ponosimy znaczne wydatki na zapewnienie, właściwej w naszej ocenie jej jakości.

Tymczasem powietrze, którego w odróżnieniu od pożywienia i wody potrzebujemy aż 1600 litrów dziennie i którego brak zabije nas już po 3 minutach pozostaje nam obojętne. Coś tam wiemy o smogu, ktoś tam kupił oczyszczacz powietrza do domu. Generalnie mierne zainteresowanie tematem i zerowe wydatki na ten cel.

Może przez lata wywróciła nam się do góry nogami sama podstawa Piramidy Potrzeb? Może warto raz jeszcze przyjrzeć się otaczającemu nas środowisku w pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywamy przez 90% naszego życia. Może warto zainwestować we wszystkie, a nie tylko wybrane elementy stanowiące podstawę piramidy potrzeb. Dzięki systemowi Espirio możemy realizować wyższe potrzeby mając należycie zaspokojone te podstawowe. Co istotne Espirio bardzo precyzyjnie pozwoli nam monitorować parametr którego w każdej minucie naszego życia potrzebujemy najwięcej oraz którego jakość ma istotny wpływ na komfort naszego życia, efektywność pracy i nauki.