Przegląd dostępnych na świecie technologii do pomiaru parametrów środowiska wewnątrz pomieszczeń, wyłonił lidera w branży i wskazał na szwajcarską gwarancję dokładności pomiaru.
Sensirion AG z siedzibą w Szwajcarii (Laubisruetistrasse 50, 8712 Stäfa) wybrany został jako producent wykorzystywanych w projekcie Espirio czujników, bazujących na opatentowanej technologii.
Opatentowana przez Sensirion technologia CMOSens® gwarantuje najwyższą możliwą dokładność pomiaru, ponieważ czułe sygnały analogowe mogą być wzmacniane i digitalizowane na miejscu, zapewniając odporność na zakłócenia i najwyższą precyzję. Eliminując podatne na awarie połączenia lutowane w czujnikach zanieczyszczeń, użytkownicy Espirio zyskują wyjątkową, długoterminową stabilność jego pracy.
Jako standard w produkcji półprzewodników, CMOS jest zoptymalizowany pod kątem niezawodnej produkcji seryjnej. Dzięki miniaturyzacji, koszty i rozmiary systemu są również zmniejszone w porównaniu z konwencjonalnymi czujnikami. Systemy czujników Sensirion są w pełni skalibrowane, co eliminuje potrzebę kosztownych i czasochłonnych procedur kalibracji.
Szwajcarska miniaturyzacja czujników pozwala umieścić ich tak wiele w kompaktowym rozmiarze obudowy Espirio.
Użytkownik systemu Espirio może być pewien, że za pomiary parametrów otaczającego go środowiska odpowiada ta sama technologia (np. NDIR – nondispersive infrared, PID – photoionisation detection), która wykorzystywana jest w rozwiązaniach najwyższej klasy systemów referencyjnych, używanych np. przez akredytowane laboratoria.
W projekcie Espirio nie wykorzystuje się niskobudżetowych czujników ani tym bardziej czujników określających zanieczyszczenia na zasadzie wyliczania ekwiwalentu (np. mierząc poziom wodoru H2 określamy w przybliżeniu ilość CO2 w atmosferze), które obarczone są ogromnym błędem pomiarowym i stosowane powinny być wyłącznie w rozwiązaniach AGD (np. okapy kuchenne, odkurzacze, oczyszczacze powietrza etc.) a nie w profesjonalnych systemach monitorowania środowiska.