Kwaśny deszcz jest szerokim terminem opisującym opady zawierające w sobie związki chemiczne o charakterze kwasowym. Te związki powstają w wyniku emisji do atmosfery głównie tlenków siarki i azotu. Reagują one z wodą znajdującą się w powietrzu tworząc kwasy. Mała część kwaśnych opadów ma pochodzenie naturalne, są nimi na przykład wulkany. Większość jest natomiast produkowana przez człowieka – dwie trzecie dwutlenku siarki i jedna czwarta tlenków azotu generowana jest przez elektrownie, reszta przez silniki spalinowe, rafinerie i inny przemysł .
Tylko deszcz?
Kwasowe opady to nie tylko deszcz. Szkodliwe związki spadają na ziemię razem z każdą inną formą opadów atmosferycznych, jak chociażby śnieg. Kwaśna może być nawet mgła czy poranna rosa. Ponadto, nawet przy braku opadów, cząsteczki gazów opadają też „na sucho”, osiadając na ziemi, roślinach i elewacji, a także wpadając do zbiorników wodnych.
Spadł kwaśny deszcz i co z tego?
Naturalnie, kwaśne deszcze nie mają na tyle mocnego stężenia, aby wyrządzić bezpośrednią krzywdę osobie, na która spadną, chociaż mogą powodować podrażnienia skóry. Największy wpływ mają na środowisko naturalne. W Polsce najłatwiej zobaczyć efekty wyjeżdżając w Sudety. Z wielkich połaci lasów zostały w niektórych miejscach tylko gołe, zeschnięte pnie, jak gdyby jakiś olbrzym powtykał we wzgórza zapałki. Zakwaszona gleba nie pozwala na prawidłowe pobieranie z niej składników odżywczych, co powoduje problemy ze wzrostem roślin i osłabia ich odporność na choroby i szkodniki.
…a konserwator zabytków cicho łka
Aby obserwować efekty kwaśnych opadów wcale nie trzeba się wybierać za miasto. Wystarczy przyjrzeć się zabytkom, szczególnie tym wykonanym z piaskowca, aby zauważyć, że zanieczyszczenia powietrza doprowadzają do wzmożonej korozji. Oczywiście zagrożone są nie tylko stare kościoły i pomniki, długotrwała ekspozycja na kwaśne środowisko niszczy też konstrukcje metalowe czy betonowe.
Wpływ na moje zdrowie
Oprócz negatywnego wpływu ma środowisko kwaśne opady i towarzyszące im zanieczyszczenie powietrza szkodzi ludzkiemu zdrowiu. Wdychanie tych związków powoduje podrażnienie, stany zapalne i uszkodzenia delikatnej tkanki płuc. W dłuższej perspektywie naraża to na astmę, zapalenie oskrzeli czy chociażby rozedmę.
Jak chronić się przed wdychaniem powietrza?
Nieoddychanie wydawać się może dość karkołomnym zadaniem. Noszenie na twarzy maski przeciwgazowej, również wydaje się rozwiązaniem co najmniej mało optymalnym. O ile przed powietrzem zewnętrznym nie da się uciec, to w domu czy w pracy możemy mieć nad nim kontrolę. System monitorowania Espirio, pomimo kompaktowej budowy, mieści w sobie kilka zaawansowanych i wysoko precyzyjnych czujników, mierzących między innymi poziomy pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 czy lotnych związków organicznych.
Przewagą Espirio nad innymi czujnikami jest integracja systemów monitorowania środowiska zewnętrznego. Są takie dni, w których wcale nie warto jest otwierać okien, ze względu na jakość powietrza na zewnątrz. Urządzenie w prosty i czytelny sposób o tym poinformuje. Do wglądu dostępne są również archiwalne pomiary, pozwalające na dokładniejszą analizę warunków środowiska, ułatwiając dbanie o zdrowie swoje jak i najbliższych.