Czy w niedalekiej przyszłości w Polsce zaczniemy uprawiać pomarańcze?

Zjawisko efektu cieplarnianego znane jest od dawna, lecz nadal wielu neguje ten problem twierdząc, że sprawa ta go nie dotyczy. Nic bardziej mylnego.

Efektem cieplarnianym jest zjawisko podwyższającej się temperatury powierzchni planety na skutek pochłaniania do atmosfery gazów cieplarnianych (ang. GHG – Greenhouse Gases). Główną jego konsekwencją jest globalne ocieplenie, przejawiające się wzrostem średniej temperatury na Ziemi i wywołujące zmiany klimatyczne w poszczególnych regionach świata.

Efekt cieplarniany

globalne ocieplenie -> zmiany klimatyczne -> zmiany pogodowe

Źródła emisji gazów cieplarnianych (IPCC „Climate Change 2014 Mitigation of Climate Change”)

Postępujące susze na terenach rolnych i jednoczesny brak możliwości odpowiedniego nawodnienia utrudniają lub uniemożliwiają uprawę niektórych roślin.

W Polsce pierwsze próby upraw winorośli datowane są na rok 966, lecz zbiory w tamtym okresie były skromne ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Postępujące zmiany klimatyczne doprowadziły sytuacji, iż w ostatnim czasie do oficjalnych rejestrów producentów polskiego wina, wpisano uprawy na łącznym obszarze prawie 200ha. We Francji doszło z kolei do niedostatecznych zbiorów nasion gorczycy, przez co utrudniona została produkcja musztardy, dominującej w ich kuchni.

Efekt cieplarniany jest faktem a działania naprawcze podjęte z dużym opóźnieniem, uniemożliwiły nam zatrzymanie postępujących zmian w środowisku. Niewykluczone, iż wkrótce Francja pożegna się z musztardą a Polska stanie się wiodącym na świecie producentem win i pomarańczy.