Wielu z nas spędza znaczną część dnia w zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu do naturalnego światła słonecznego. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w naszej przestrzeni pracy i odpoczynku. Jednym z kluczowych czynników wpływających na komfort i wydajność jest natężenie i temperatura barwowa światła.
Temperatura barwowa światła odnosi się do jego barwy, która jest wyrażana jak zwykła temperatura powietrza w kelwinach (K). Źródła światła znacznie różnią się między sobą temperaturą i odpowiedni dobór oświetlenia będzie kluczowy, aby zapewnić komfort i wydajność pracy i odpoczynku.
Ciepło – zimno
Ciepła temperatura, typowa dla żarówek tradycyjnych, wynosząca około 2700-3000 K, tworzy przytulną atmosferę. Ciepłe światło najlepiej sprawdzi się w godzinach późnego popołudnia i wieczoru, w domu, kiedy ciało relaksuje się i przygotowuje się do snu. Jednak w miejscach pracy wymagających skupienia i precyzji, ciepła temperatura barwowa, szczególnie w ciągu najjaśniejszych godzin dnia, nie zapewni odpowiedniej wydajności.
Chłodna temperatura, zwykle około 5000 K, tworzy jasne, pobudzające światło, zbliżone do naturalnego światła słonecznego w południe. Jest szczególnie odpowiednia dla miejsc pracy wymagających precyzji, takich biura, laboratoria czy sale konferencyjne. Chłodne światło pobudza czujność, poprawia koncentrację i zwiększa efektywność.
Jak jasno to odpowiednio jasno?
Równie istotnym zagadnieniem jest natężenie światła i dostosowanie jego jasności do zadań, które chcemy wykonać. Czytanie książki przy niedostatecznym oświetleniu to niezdrowy wysiłek dla oczu, ale również oślepiający refleks jarzeniówki na czystej, białej kartce nie jest dobry. Natężenie wyraża się w jednostce luks (lx). Światło słoneczne w ciągu słonecznego dnia to zwykle ponad 10 000 lx, jest to jednak wartość, której nie należy próbować osiągać w pomieszczeniach zamkniętych. Do pracy przy komputerze zalecane jest około 350-500 lx, natomiast do relaksu przy książce wystarczy już około 300. Wartości bliskie 1000 lx potrzebne są zwykle tylko w specjalnych zastosowaniach, gdzie wymagana jest precyzyjna, delikatna, czy niebezpieczna praca jak sale operacyjne w szpitalach.
Wszystkie pomiary w jednym miejscu
Po przeanalizowaniu wartości opisujących fizyczne właściwości światła i ich wpływu na zdrowie nietrudno dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłaby symulacja naturalnego światła słonecznego. Przy porannej pobudce najlepiej sprawdzi się światło o barwie żółtej, w ciągu dnia najlepszą wydajność zapewnią nam chłodniejsze barwy, a wieczorem kojąco zadziała oświetlenie przypominające zachód. Do zastosowań domowych dobrym rozwiązaniem jest technologia LED, która oprócz szerokiej gamy temperatur barwowych do wyboru, zapewnia zwykle jeszcze opcje zmiany natężenia emitowanego światła.
Aby dowiedzieć się, z jakimi wartościami obu opisywanych parametrów mamy do czynienia, niezbędny będzie przyrząd, który przeprowadzi ich pomiary. Oba opisywane parametry mierzy system Espirio. Cechuje go niewielka i przenośna konstrukcja, dzięki której łatwo można go używać w różnych miejscach – biurze, domu czy szkole. Oprócz pomiarów oświetlenia Espirio posiada gamę czujników mierzących m.in. poziomy pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla, lotnych związków organicznych, hałasu i wilgotności, co czyni go bardzo kompleksowym rozwiązaniem dla pomiarów parametrów środowiska w pomieszczeniach. Dzięki jednemu urządzeniu mamy kontrolę nad swoim otoczeniem, a w efekcie łatwiej zadbamy o komfort i zdrowie.